Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Mońki

Prasówki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” też mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy pracuje na stanie emocjonalnym, inny na etapie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Sokółka

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na osiągnięcie pewności siebie i czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek mężczyzna ma innego sposobie metodami i formami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji kształtuje się w czasie wczesnych lat mieszkania oraz jest nierozerwalnie połączona z formą relacji z głowami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od nastroju i skali tych wczesnych więzi w szerokim stopniu zależy zakres, w jakim możemy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, która była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Sokółka

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauk ich znaczenia, mówienia o nich także świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z swego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę z tego, co przeżywa, jest w kształcie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie metody rozładowania emocji, jak praca fizyczna czy spotkanie i narada z swymi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, lecz nie jest ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie cierpieć i cierpi z względu picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znacznym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zatopił się w milczeniu.

Alkohol, który odczuwa żyć lekarstwa na złe emocje, w jakimś etapie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i robią je nieznośnym. Problemy w pozycji, problemy finansowe, pogorszenie relacji z grupą oraz mężczyznami czy kolizje z prawem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej zmienia się w koszmar, w jakim samymi momentami pomoce w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w mieniu osoba uzależniona sprowadza na siebie również większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, jest w jeszcze większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Sokółka

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu związane jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie oraz małą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że planuje się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za jakąś cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pije za bardzo, to początków szuka poza sobą: może to stanowić zabieg skojarzenia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy uczestnik jest atrakcyjny. Przystępuje do tak ważnego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo osób uzależnionych zaczyna kupować we prywatne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w ostatnim zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają realizować w procesie tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć połączonego z nim wstydu i upokorzenia, zapewniają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zachowania mogą stanowić powodem procesu bycia we współuzależnienie. Samym z celów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Sokółka

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z doświadczeniem swej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, bogata i skuteczna zarządzać naszym byciem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie obniża się (“ja” upadłe). Dobrym środkiem na złagodzenie cierpienia daje się alkohol, który umożliwia stworzyć złudzenie panowania nad własnym życiem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W formie kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który przejmuje całkowitą władzę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Sokółka

Jak wyjść z złego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” też iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie przedstawiają się i prowadzą do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który powoduje również większe cierpienie. Jednak doświadczenie w trzeźwości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie da się wyleczyć, a ważna ją zakończyć abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest podjęcie nowego bycia bez alkoholu, można zdobyć dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez poparcia w formie terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Sokółka

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o