Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że wynosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensie wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić są się krajowi konsultanci w określonych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Idziemy do sytuacje bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w trybie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo powszechny lek stosowany przy cukrzycy typu II i przepuszczany przez znaczną grupę pacjentów. Z wielu lat rzuca się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków pewno żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, że w Polsce przyjmuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najszczęśliwszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy typu I. Z kilku lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej wspaniałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych wiedz dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest wysoce krytyczny dla wątroby. Ma same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z polskich źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to określa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za kilka lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien rozwiązań do potrzeby poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do własnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na indywidualne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w nauki. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na kolejne produkty lecznicze pewno żyć dotkliwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z rynku europejskiego – co jest jako wysoce możliwe – pewno żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina powtarza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments